Aktualności › Powstał Parlamentarny Zespół ds. Zawodów Medycznych i Terapeutycznych

Zbliża się Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia, którego obchody przypadają na 7 kwietnia. Pracownicy medyczni oraz personel pielęgniarski to osoby, które stale są narażone na różne zagrożenia w tym zakłucia i zranienia, zdarzenia niepożądane oraz stres. Odpowiedzią na bieżące wyzwania jest powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Zawodów Medycznych i Terapeutycznych, którego inauguracyjne posiedzenie jest zaplanowane na 9 kwietnia, a w wydarzeniu wezmą udział eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, przedstawiając najważniejsze wyzwania systemu ochrony zdrowia związane z bezpieczeństwem i jakością.

Dzień Pracownika Służby Zdrowia – doceńmy pracowników medycznych oraz porozmawiajmy
o największych wyzwaniach związanych z ich codzienną pracą

Obchody Światowego Dnia Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia to święto, które powinna dostrzec każda osoba. W szczególności ważne jest, by pacjenci oraz decydenci docenili pracę personelu medycznego. Kluczowe jest, by rozpocząć dyskusję nad tym, jakie rozwiązania można jeszcze wprowadzić, które zapewnią pracownikom medycznym bezpieczeństwo oraz komfort pracy, tym samym zapewnić większą jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo pacjentom. Wciąż jest wiele problemów związanych z bezpieczeństwem pracy medyków. Zranienia i zakłucia, zdarzenia niepożądane, błędy w podawaniu leków czy odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie to tylko, niektóre aspekty, które powodują stres oraz absencję personelu medycznego w pracy. To także praca po godzinach, zmęczenie i konieczność ciągłej gotowości na udzielenie pacjentowi pomocy, często, gdy szanse na jego przeżycie już są niewielkie. Mówiąc o wyzwaniach, przed którymi stoją pracownicy służby zdrowia oraz szpitale, nie można też zapomnieć o tym, że wciąż konieczne jest zwiększenie liczby bezpiecznego sprzętu. W Polsce ponad połowa szpitali nie korzysta z kaniul bezpiecznych, a tylko 30% szpitali stosuje wyłącznie igły tępe do przygotowania leków[1]. Ogromnym problemem są też zakażenia szpitalne, WHO alarmuje, że na każdych 100 pacjentów w szpitalach, 15 pacjentów w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w Polsce, doznaje co najmniej jednego zakażenia związanego z opieką zdrowotną podczas pobytu w szpitalu[2]. Rozwiązaniem, które powinno się wprowadzić są elektroniczne rejestry zakażeń oraz zdarzeń niepożądanych. Należałoby również zwiększyć poziom higieny
i antyseptyki w szpitalach, bardzo istotne jest również właściwe monitorowanie alarmujących patogenów, które mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w placówkach medycznych.

„Analiza wyzwań przed, którymi codziennie staje personel medyczny jest konieczna, wciąż pomija się aspekty i działania, które mogą zwiększyć poziom bezpieczeństwa personelu oraz jakość usług świadczonych w placówkach medycznych. Potrzebny jest jeden wspólny głos środowiska medycznego, ekspertów, decydentów, instytucji oraz pacjentów. Dlatego takie święta jak Dni Pracowników Służy Zdrowia są ważne i nie można o nich zapominać” – komentuje dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Warto pamiętać, że korzystając z usług szpitali, personel medyczny jest tam właśnie dla pacjentów,
a mówiąc zwykłe „dziękuję” i będąc życzliwym, można dać wiele i podkreślić, że praca personelu medycznego  jest bardzo potrzebna.

Powstał Parlamentarny Zespół ds. Zawodów Medycznych i Terapeutycznych

Jest odpowiedź na problemy i wyzwania, przed którymi stoją pracownicy ochrony zdrowia. Powołano Parlamentarny Zespół ds. Zawodów Medycznych i Terapeutycznych, a jego inauguracyjne posiedzenie odbędzie się 9 kwietnia o godz. 15:00. W tym dniu Parlamentarzyści oraz eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wspólnie rozpoczną debatę na temat zawodów medycznych, w szczególności zwracając uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem w polskich placówkach medycznych.
W ostatnich tygodniach Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali pracowała nad wspólnym stanowiskiem do zapowiedzi publikacji wskaźników jakości w opiece zdrowotnej, a podczas posiedzenia Zespołu eksperci przedstawią, które kryteria jeszcze warto uwzględnić we wskaźnikach jakości, mając na uwadze rekomendacje opracowane przez ministerialny Zespół ds. wskaźników jakości w ochronie zdrowia.

„Na podstawie Zintegrowanego Modelu Bezpieczeństwa Szpitali oraz analizy bieżących problemów polskiego szpitalnictwa opracowaliśmy wspólne stanowisko, gdzie wyróżniliśmy 5 kryteriów dotyczących problemów i zagadnień, które zdaniem Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali powinno się uwzględnić we wskaźnikach jakości w opiece zdrowotnej. Te zagadnienia opracowaliśmy również poprzez uwzględnienie danych, które zebraliśmy podczas dwóch edycji certyfikacji szpitali „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent” – podkreśla dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

Powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Zawodów Medycznych i Terapeutycznych to kolejny krok na przód, by wesprzeć pracowników ochrony zdrowia oraz otwarcie mówić o bieżących problemach związanych z pracą personelu medycznego. To również dobry czas na dyskusję co jeszcze można zrobić i jakie rozwiązania systemowe wprowadzić, by praca personelu medyczna była komfortowa oraz bezpieczna.


[1] Raport „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”

[2]  Raport “Global report on infection prevention and control”