Aktualności › Czy w polskich szpitalach jest bezpiecznie? Co nowego wiemy po debacie „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”

10 listopada odbyła się debata „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”, gdzie Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali podsumowali II edycję certyfikacji placówek medycznych „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Eksperci omówili obecną sytuację systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zaprezentowali Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali oraz II edycję raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Czy w polskich szpitalach jest bezpiecznie? Największe wyzwania dla polskich placówek medycznych.

Bezpieczeństwo i jakość w tym roku to kluczowe słowa dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Przyjęta  została ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która ma poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej m. in. w kwestii bezpieczeństwa, jakości czy autoryzacji i akredytacji placówek medycznych. Czy faktycznie tak będzie? Na te i inne pytania odpowiedzieli Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali: Dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt – Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali,  Mgr Mariola Łodzińska – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Dr n. med. Anna Szczypta – Krajowa Konsultant w dz. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego oraz Dr n. o zdr. Maria Kołatek –  Członek zarządu z Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych. Eksperci zgodnie stwierdzili, że placówki medyczne w Polsce wciąż wymagają poprawy w zakresie bezpieczeństwa, jasno mówi o tym również II edycja raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, który został zainagurowany podczas debaty. Zaprezentowane dane uwzględniły zarówno stosowanie bezpiecznego sprzętu, podawanie leków cytotoksycznych, prowadzenie rejestrów zranień i zakłuć czy prowadzenie szkoleń dla personelu medycznego. Przedstawione wykresy i analizy są niepokojące, tylko 30% szpitali stosuje wyłącznie igły tępe do przygotowania leków, tylko 27% placówek prowadzi elektroniczne rejestry zranień, a ponad połowa szpitali nie korzysta z kaniul bezpiecznych, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo personelowi, ale są również bezpieczniejsze dla pacjenta.

„Mówiąc o bezpieczeństwie pacjenta, nie można zapominać o bezpieczeństwie personelu medycznego. Dane z najnowszego raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” wprost wskazują na ważne aspekty związane z bezpieczeństwem, które placówki medyczne w Polsce muszą poprawić. Jeżeli poziom bezpieczeństwa w polskich szpitalach ma być wysoki, trzeba stale wprowadzać zmiany, stosując się do najwyższych standardów i zaleceń” – komentuje mgr Mariola Łodzińska Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek  i Położnych.

Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali proponują nowe rozwiązanie – Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali

Pracownicy ochrony zdrowia są grupą szczególnie narażoną na m.in. ekspozycję na materiał biologiczny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi lekami oraz stres. Wszystkie te czynniki mogą powodować, że bezpieczeństwo pacjentów również jest zagrożone. W związku z tym Eksperci Koalicji ogłosili Zintegrowany Model Szpitali, który ma być odpowiedzią na największe wyzwania związane z bezpieczeństwem i jakością w opiece zdrowotnej. W modelu zostały uwzględnione wszystkie kluczowe obszary wspierane przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, dlatego jest on nakierowany na eliminację ryzyk w tym ekspozycji na leki cytostatyczne, zakłucia i zranienia oraz zagrożenia dla zdrowia psychicznego personelu medycznego. Konieczne jest wdrożenie niezawodnych i skutecznych procedur podaży leków, regularne szkolenia personelu medycznego oraz stosowanie bezpiecznego sprzętu.

„Zintegrowany model Bezpieczeństwa Szpitali to odpowiedź Ekspertów Koalicji na aktualny stan bezpieczeństwa polskich placówek medycznych. Powinien on być wdrażany na każdym poziomie funkcjonowania szpitali, od rozwiązań systemowych na poziomie centralnym systemowym i regulacyjnym aż po zespoły i personel medyczny pracujący w placówkach medycznych.” – dodaje dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali stale chce dbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa w polskich placówkach medycznych, w tym personelu medycznego i pacjentów, dlatego na początku przyszłego roku ruszy III edycja certyfikacji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

II edycja raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” dostępna jest do pobrania pod linkiem:

https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/wp-content/uploads/2023/11/Koalicja-na-rzecz-Bezpieczenstwa-Szpitali_Raport_2023_HR.pdf